Počasí na moři

Chorvatsko je s ohledem na svoji polohu a uspořádání území velmi rozmanité v mnoha směrech. Jedním z nich je i rozmanitost počasí. Chorvatsko je zemí na 45. rovnoběžce severní šířky. Podnebí je zde dvojího typu - kontinentální a středomořské. V horských oblastech dinárské soustavy se setkáme s podnebím horským (Velebit, Snježnik, Risnjak) s typickou vysokohorskou faunou a florou. Na počasí v jednotlivých oblastech Chorvatska tak mají vliv mnohdy velmi rozdílné meteorologické jevy související s rozmanitými geografickými podmínkami na území Chorvatska.

Počasí na Jadranu
Sunset in Croatia
Sunset in Croatia

Pobřeží Jadranu a ostrovy patří do oblasti s podnebím středomořským. Tyto oblasti mají krátké mírné zimy a dlouhá teplá léta. Podnebí pobřežních oblastí je pod vlivem moře, přesto však jsou zde rozdíly. Ostrovní klima ( středo- a jihodalmatské ostrovy jsou nejteplejšími místy s nevětším počtem hodin slunečního svitu) se liší od kontinentálního, rozdíly jsou patrné od Puly k Dubrovníku. Celé pobřeží je chráněno před nepohodou z vnitrozemí pohořími dinárské soustavy.Přestože jsou na chorvatském pobřeží místa, která jsou navštěvována celoročně, nejlepší období pro návštěvu je od dubna do října. Na jaře je zde více dešťových srážek a teplota vody bývá nižší, zato však rozkvétá většina zdejší vegetace a středomořská příroda tak nabízí svou nejkrásnější tvář. V letních měsících teplota vzduchu vystupuje až ke 40 °C a teplota vody se pohybuje okolo 25 °C. Neprohloupíte, jestliže se zdržíte v září, mnohdy i v říjnu. Podzim je stabilní a klima je ovlivňováno akumulovaným teplem moře.

 
 
Jak bude na ICT Regattě ?
 
Samozřejmě slunečno! Ale vážně. ICT Regatta se koná v průběhu května, tedy moře ještě nebude úplně prohřáté jako v létě a zejména noční teploty budou k 10st. Nicméně když se podaří počasí, sluníčko vas zahřeje a budete jen v plavkách! Pokud ale přijde vítr, vlny a déšť, tak raději nepředpokládejte, že budete schovaní v teple v podpalubí. Budete bojovat s mořskou nemocí na palubě :-).
Nejlepší předpovědi pro regatu najdete na meteo.hr.
Sedmidenní předpověď pro oblast Splitu najdete zde: http://prognoza.hr/sedam_e.php?id=sedam&param=Hrvatska&code=14445.
Comments